Во Волково започна да се гради кружен тек

Во населеното место Волково започнаа подготовки за изградба на кружен тек, со што ќе се обезбеди поголема сообраќајна безбедност на околу 12.000 жители, вклучувајќи и жителите на Орман, Никиштане и Кучково. Оваа информација за Слободен печат ја потврди градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски.

-Општината преку Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој обезбеди средства за решавање на деценскиот сообраќаен проблем на граѓаните кои транзитираат во овој дел на Ѓорче Петров. Се подобрува пристапот на околу 10 000 жители на село Волково, 500 на село Орман, 1200 на село Никиштане, 200 жители на село Кучково, а се олеснува комуникацијата и поврзувањето на транзитниот сообраќај кон Град Скопје како и кон магистралниот пат за Косово. Со кружниот тек ќе се зголеми безбедноста во сообраќајот а просторот ќе добие целосно нов и уреден лик.

Прочитајте и...  Тијана Дапчевиќ го напушта Белград: Конечно ќе ѝ се оствари желбата да има куќа и двор

Реализацијата на кружниот тек треба да финишира за 90 дена, а средствата во износ од 4. 300 000 денари се обезбедени преку Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој со кофинасирање на општината.

Поврзани вести

ВИДЕО: Трамп напушти интервју, па без дозвола од телевизијата го емитуваше

Маријана Митровска

Полицијата растури свадба во Арачиново, еве што се случи со сватовите

Марина Дамческа

Полска го забрани абортусот, ќе биде дозволен само во овие случаи

Баба од Мадрид на 99 години ја победи короната, им се врати на омилените серии и игри на таблетот

Слободен печат

Мицкоски: Законот за заразни болести во кој се колне Филипче не е за болните, туку за надлежностите и процедурите

Слободен печат

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Слободен печат

Остави Коментар