Во Виетнам ги идентификуваат жртвите од камионот со ДНК

Полицијата во централниот дел на Виетнам соопшти дека однела форензички примероци од жители кои верувале дека членовите на нивното семејство би можеле да бидат меѓу 39-те жртви кои беа пронајдени мртви во приколка со камиони во Англија минатата недела.

Според Ројтерс, полицијата во провинцијата Нге зела примероци, вклучително и коса и нокти, од членовите на семејството, за да се обиде да помогне во идентификувањето на жртвите, кои беа пронајдени мртви во камионска приколка во Англија минатата недела, пренесува ВНЕкспрес.

Досега, 24 виетнамски семејства пријавиле исчезнување на нивните најблиски пред локалните власти, јавува веб-страницата.

Тринаесет лица се пријавени како исчезнати во округот Тан Нге Ан, а роднините стравуваат дека може да бидат меѓу жртвите пронајдени рано во средата во индустрискиот парк на југо-исток на Англија.

Прочитајте и...  Скопје ЗОО добива Авантура парк за деца

Да потсетиме, камион со 39 тела пристигна од Бугарија во саботата, а беше откриен во индустриска област источно од Лондон во средата, соопшти полицијата.

Претходно денес, ирската полиција соопшти дека уапсила маж што го барале британските власти во врска со случајот со камион со ладилник во кој биле пронајдени 39 тела на југо-исток на Англија.

Мажот е уапсен во пристаништето во Даблин, пренесува АП.

Притоа, бројот на уапсените во овој случај се искачи на пет. Меѓу нив е и возачот Морис Робинсон (25), кој исто така е од Северна Ирска. Тој е обвинет за убиство на 39 лица.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Со обнова доаѓаат 1000 проекти кои што ќе го подобрат животот на секој сограѓанин 

Слободен печат

Чулев: Ниту едно прекршување на законот или попречување на избирачкото право нема да остане несанкционирано

Слободен печат

Расте бројот на жртви во експлозијата во фабрика во Турција

Слободен печат

Филипче: Границите остануваат отворени додека не се добијат информации за епидемиолошката слика од соседните земји

Слободен печат

Макрадули: Ковид-епидемијата не влијае врз инвестициите, си дадовме задача да не постои државен објект кој не е енергетски ефикасен

Слободен печат

Поголема група мигранти забележана во близина на границата со Северна Македонија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕУ ќе инвестира милијарда евра во проекти за чиста технологија

Слободен печат

Во последните 24 часа регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19, 7 лица починаа

Слободен печат

Шпанските банки размислуваат за трајно затворање на дел од филијалите

Слободен печат

Мисајловски: Ветуваме нови странски инвестиции и отвoрање нови работни места

Слободен печат

Цената на нафтата на „корона нишалка“

Слободен печат

Јужнокорејскиот Парламент прогласи тревога, пратеник бил заразен со коронавирус

Слободен печат