Во Венецуела се убиени 5.300 лица поради „отпор кон властите” – Слободен печат
ВестиПланета

Во Венецуела се убиени 5.300 лица поради „отпор кон властите”

Само во првите пет месеци од 2019 година регистрирани се уште 1.569 убиства.

Владата на Венецуела минатата година регистрирала околу 5.300 убиства при безбедносни операции кои биле спроведени со цел сузбивање на „отпорот кон властите” во земјата, стои во извештај на високата комесарка на ОН за човекови права Мишел Башеле.

Само во првите пет месеци од 2019 година регистрирани се уште 1.569 убиства.

Башеле вели дека за време на операциите се случиле „шокантно голем” број убиства без судски одлуки.

Извештајот на ОН се фокусира се на изминатите 18 месеци и се повикува на податоци на групи за човекови права, жртви, сведоци и други извори.

Башеле исто така повика на разоружување и расформирање на провладините вооружени групи познати како „колективос”.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close