Во Велика Британија почнува регрутација на 10.000 граѓани за тестирање на вакцина за коронавирус

СЗО на 15. мај објави дека моментално врз луѓе се тестираат осум вакцини.

Универзитетот Оксфорд и мултинационалната компанија АстраЗенека ќе регрутира околу 10.000 возрасни и деца во Британија за тестирање на експериментална вакцина за коронавирус.

Институциите ширум Британија почнаа со регрутација на 10.260 испитаници за да утврдат како имнолошкиот систем реагира на вакцината и колку е безбедна, објави Универзитетот.

Истражувачите првенствено бараат здравствени работници и припадници на други дејности кои работат со луѓе за да добијат јасен сигнал за успешноста на вакцината зошто тие сектори се среќаваат со заразени во секојдневната работа.

Првата фаза од експериментот почна на 23 април и низ неа поминаа над 1.000 волонтери на возраст меѓу 18 и 55 години, а Оксфорд соопшти дека во втората и третата фаза ќе учествуваат луѓе постари од 56 години, како и деца меѓу 2 и 5 години.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на МЗ, Венко Филипче

Но успешноста на вакцината ќе биде позната дури за два до шест месеци, објави Оксфорд.

АстраЗенека веќе договори масовно производство на вакцина со Велика Британија и САД ако таа се покаже како делотворна и безбедна.

Во четвртокот беше објавено дека АстраЗенека од американските власти добила милијарда долари за развој на вакцината, со што САД си обезбеди 300 милиони дози за своите сограѓани. Американското министерство за здравство прецизираше дека ќе исплати до 1,2 милијарди долари по пат на приватно -јавно партнерство за развој на најмалку 300 милиони дози со првите испораки во октомври 2020.

СЗО на 15. мај објави дека моментално врз луѓе се тестираат осум вакцини.

 

Прочитај повеќе

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

МИА Агенција

Опаѓа бројот на пациенти кои се на интензивна нега во Франција

Слободен печат

Николовски: Со сопругата сме негативни на ковид-19, давам огромна поддршка за партиските другари

Слободен печат

Последни подготовки на француските угостители пред утрешното повторно отворање на локалите

МИА Агенција

„Од Белград до Софија за 3 часа“ – Вучиќ и Борисов во обиколка на новиот автопат

Слободен печат

Коста Петров: Иако звучи како клише, здравјето е најважно

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трудо со поддршка на демонстрациите против расизмот и дискриминацијата

Слободен печат

ФБИ ќе и помага на локалната полиција во Вашингтон за време на протестите

Слободен печат

Во првиот ден над 300 пријави за запишување првачиња во Тетово

Слободен печат

„Претседателе немојте да се криете“: Америка гори, Кина трие раце и порачува „Уживајте во глетката“

Слободен печат

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија го доживува вториот пик

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат