18 C
Скопје

Во Велика Британија кривично се гонети 6.500 луѓе поради насилство поврзано со ковид-19

Во Велика Британија од март до август минатата година, кога беше воведен карантин поради ковид-19, кривично гонети се 6.5000 луѓе поради насилство и кршење на рестриктивните мерки, од кои поголем број случаи се за напади врз полицајци.

Обвинителството објави дека 1.688 луѓе се обвинети поради напади врз полицајци и други претставници на итните служби.

Во голем број случаи напаѓачите кашлале, плукале или ги гризнале полицајците, а и ги гаѓале со тешки предмети при приведувањето поради непочитување на правилата.

Уште 1.200 луѓе се обвинети од почетокот на на април до крајот на септември за кршење на правилата за запирање на ширењето на ковид-19. 

Извор.МИА

Прочитајте и...  Тексас од следната недела го укинува задолжителното носење на маски

Поврзани вести

Велика Британија најавува амбициозна реформа за полесно издавање работни визи за странски стручњаци

Слободен печат

Досега евидентирани 18 236 лица преку апликацијата за самопопишување

Слободен печат

Гардијан: Кинеските власти со присилна работа сакале да ја намалат ујгурската популација

Слободен печат

Штипјани измамени преку социјалните мрежи

Слободен печат

СЗО засега е против воведувањето ковид пасоши

Слободен печат

Османи до Захариева: Да ги надминеме предизвиците и да обезбедиме прогрес за нашите граѓани

Слободен печат

Остави Коментар