-2 C
Скопје

Во велешката болница има слободни места на двете ковид – одделенија

Во велешката болница хоспитализирани се  вкупно 62 пациенти, од кои 57 се позитивни на Ковид-19, двајца сомнителни и тројца пациенти со негативни тестови. Од нив 22 пациенти се на кислородна поддршка, информира портпаролот на болницата д-р Весна Неделковска Николова.

На Инфективно одделение се сместени 50 пациенти и има слободни уште четири кревети, на Физикална има девет пациенти и има уште 15 слободни кревети.

На Интерно одделение „Б” крак се сместени само тројца пациенти, но таму се сместуваат само пациенти кои веќе го прележале Ковид, а имаат дополнителни последици од болеста, па, се оставени на понатамошно лекување.

Д-р Неделковска Николова за МИА изјави дека засега во двете ковид одделенија има здравствен персонал од овие, но и лекари и медицински сестри кои ротираат и дежураат во овие одделенија, а се од другите одделенија на болницата.

Прочитајте и...  Директорот на АстраЗенека: ЕУ потпиша договор со нашата компанија три месеци после Велика Британија

Црниот биланс на починати за жал продолжи и денеска. Утринава починал маж од Велес (51) примен на 19 ноември, а тој е 67-ми починат како последица од Ковид од почетокот на епидемијата во Велес и велешко. 

Поврзани вести

Потписите не можат да го поништат Законот за попис

Весна Тодоровска

На денешен ден – 28 јануари

Слободен печат

Денеска се празнува светецот родум од Македонија – Свети Гаврил Лесновски

Слободен печат

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Остави Коментар