Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

Во Вашингтон денеска, шести ден по ред, се одржуваат протести против полициското самоволие и расизам на униформираните лица во САД.

Дел од протестот насловен „Животите на црнците се важни – Не можам да дишам”, го проследи и дописникот на МИА од Вашингтон.

Протести против полициското самоволие и расизам на униформираните лица во САД. Настанот во Вашингтон ДЦ. “Блек лајвс метер!”

Publiée par MИА.mk sur Mercredi 3 juin 2020

Претходно Пентагон соопшти дека околу 1.600 американски војници се распоредени во околината на Вашингтон и се наоѓаат во состојба на „зголемена готовност”, но според последните информации на Волстрит џурнал ним им е наложено да се вратат во своите домови. 

Прочитајте и...  Европратениците со охрабрувачки пораки до Османи за почеток на преговори со ЕУ

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП