Во Украина стапи на сила контроверзниот закон што овозможува забрана за работа на медиуми без судска одлука

Во Украина денеска стапи на сила контроверзниот закон што на владата и дава овластувања да ги забранува медиумите без судска одлука.

Законот, подготвен од владејачката партија „Слуга на народот“, ги проширува надлежностите на Националниот совет за телевизија и радио радиодифузија, кој станува единствен регулатор на мас медиумите, јави Анадолија.

Советот има право да испраќа задолжителни упатства до редакциите на сите медиуми, да ги казни сите видови медиуми, да забрани работа на онлајн медиуми во период од 14 дена без судска одлука и да ја откаже регистрацијата на печатените изданија.

Меѓународната федерација на новинари (IFJ) го повика Киев да го разгледа новиот закон и да почне широк дијалог со синдикатите на новинарите и медиумскиот сектор.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот