Во тропска бура Исија на источниот брег на САД загинаа најмалку четири лица

Во налет на тропска бура Исаја што вчера го погоди источниот брег на САД, загинаа најмалку четири лица.

Во Северна Каролина загинаа две лица кога торнадото погоди една населба и уште две лица загинаа во Мериленд и Њујорк при пад на дрвја врз нивните возила.

Националната метеоролошка служба потврди дека торнадо ги погоди американските сојузни држави Вирџинија, Делавер, Мериленд и Њу Џерси.

Пред полноќ, Исијас, како ураган ја погоди Северна Каролина, каде камп во градот Виндзор беше срамнет со земја, а предизвика и поплави и пожари во државата, поради што десетици луѓе мораа да ги напуштат своите домови.

Невремето се заканува со поплави, додека 1,4 милиони луѓе од Северна Каролина до Њујорк останаа без електрична енергија.

Прочитајте и...  Отворена нова детска градинка во Гостивар која ќе згрижи околу 60 деца

Тропската бура Исијас е проследена со ветер од 105 километри на час.

Прочитај повеќе

Во Солун запалено американското знаме, Помпео на Крит на гости кај Мицотакис

МИА Агенција

Еди Рама со фотографија од Лешница ја претстави „прекрасната“ Албанија (ФОТО)

Делови од Карпош и Сопиште утре без струја

Слободен печат

Заев: Крајно време е да најдеме решение за намалување на загубите и отпадот на храна (ВИДЕО)

Слободен печат

Националната платформа повторно падна, учениците не можат да се логираат за пробниот час

Михаило Донев

Макрон во Вилнус ќе се сретне со Тихановскаја

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За командантот на КФОР Риси ЗСО е контроверзно прашање

Слободен печат

Суспендираниот каталонски лидер најави вонредни избори

Слободен печат

Судири на протестот за легализација на абортусот во Мексико Сити

Слободен печат

Воспитувачка од Кина осудена на смртна казна поради труење на 25 деца во градинка

Слободен печат

Во сообраќајката на патот Штип-Радовиш се повредени 17 припадници на Армијата

Слободен печат

Австријците ја „чувствуваат” короната и во финансиска смисла

Слободен печат