Во триста дена од годината имаме аерозагадување!

„Овој дом верува дека државата (не) презема соодветни мерки за справувањето со загадувањето” е темата на која вечерва се дебатира во Младинскиот културен центар, кино „Фросина”.

Учесниците на дебатата сметаат дека е потребно да се утврди какви конкретни мерки преземаат државните органи и институции.

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули изјави дека постојат четири различни студии за загадувањето кои укажуваат дека во скопскиот агломерациски регион, во Битола и во Тетово, најголем извор на загадување е домашното затоплување.

– Ако затоплувањето е најголем проблем, можете да имате затоплување што не загадува, или од струја,  или од гас, или да се приклучите на парно. Сите директиви на ЕУ, посебен план за приклучување на парно, стимулирање субвенции за инвертори, одат во тој правец. Не постои механизам да го земете воздухот и да го однесете некаде и затоа овој план аргументирам е добар, зошто тоа е единствената мерка да се справите со изворите на загадување- рече Макрадули.

Прочитајте и...  Богојески: Никој не не мрази, туку си се мразиме самите себе со тоа што со прст не мрднавме да направиме реформи

Невена Георгиевска од „О2 Иницијатива“ изјави, дека не верува во мерките што ги презема власта.

– Некој вид изговор е тоа што и во 20 други земји во ЕУ веќе имаат проблем со аерозагадување. Кај нив проблемот во аерозагадување е надминување над граничните вредности неколку дена во годината.  Кај нас имаме надминување не само во препорачаните 35 дена, туку имаме надминување фактички во 300 дена во годината. Значи ние сме на некој начин професионалци во однос на загадување и кога се споредуваме со  овие европски земји. Затоа во светски рамки нашите градови се на прво место, некаде до трето стигнуваме, меѓутоа европски градови не гледаме во тие светски топ листи- рече Георгиевска.

Прочитајте и...  Стојаноска: За само пет дена народот ќе ги казни Филипче и Заев за лошите политики (ВИДЕО)

Организатор на дебатата е Младинскиот образовен форум (МОФ) во соработка со Институтот за комуникациски студии (ИКС).  Дебатата е во рамки на кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!” што ја реализира Институтот за комуникациски студии, а е финансиски поддржана од Британската амбасада во Скопје.

Прочитај повеќе

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Слободен печат

Мицкоски: Пред голема победа сме, заминува срамното и понижувачко време

Слободен печат

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат

Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Слободен печат

Ахмети: Мислиш срцето си им го откорнал за некое унапредување на Албанец

Слободен печат

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат