-4 C
Скопје

Во третиот квартал природниот прираст негативен, родени 5141, умрени 5419 лица, 23 се доенчиња

Природниот прираст во земјава во третото тримесечје од годинава е негативен. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека бројот на живородените деца во третото тримесечје од 2020 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 5,2 отсто и изнесува 5 141 живородени деца, додека бројот на умрените лица бележи зголемување од 15,3 отсто во споредба со истото тримесечје од 2019 година и изнесува 5 419 лицa, а од нив 23 се умрени доенчиња.

Природниот прираст е негативен, -278 лица, што значи дека за толку лица бројот на живородените деца е помал од бројот на умрените лица.

Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е намален за 12,9 отсто во споредба со истиот период од 2019 година и изнесува 3 768 бракови, а зголемен број е регистриан кај разведените бракови за 8,5 отсто, однсно во ова тримсечје се добиени 357 извештаи за разведени бракови.

Прочитајте и...  ФОТО: Роберт Орданоски објави фотографија со Агнеса од нивниот свадбен ден на неговиот профил

Поврзани вести

Мицотакис ја прими втората доза од вакцината против ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО I Во САД уапсен функционер од Ново Мексико, основачот на групата наречена „Каубои за Трамп” учествувал во нападот на Капитол

Илинка Иљоска

Почина Димитар Стојчевски, еден од основачите на Меѓународната ликовна колонија „Св. Јоаким Осоговски”

Слободен печат

Владата во очекување на позитивни ефекти во економијата веќе во првиот квартал: Најава за 23 милијарди денари за капитални инвестиции

Слободен печат

Се отвораат продавниците во Грција, почнуваат со работа и козметичките и фризерските салони

Слободен печат

Се подобрува епидемиолошката слика во Македонија: Над 4.000 оздравени од ковид-19 за два дена, активни 12.635 случаи

Слободен печат

Остави Коментар