11 C
Скопје

Во тетовската касарна дарувани 44 единици крв во крводарителска акција

Општинската организација на Црвениот крст во Тетово и Центарот за трансфузиона медицина организираа крводарителска акција во тетовската касарна „Кузман Јосифоски Питу”.

-Вкупно 44 единица крв се собрани од вработените и припадници на Армијата на Република Северна Македонија. Задоволни сме од одѕивот, акцијата беше еднодневна и траеше од 9 до 14 часот, информира Шклќим Мурати, секретар на тетовскиот Црвен крст.

Освен вчерашната крводарителска акција, Црвениот крст и Центарот за трансфузиона медицина планираат уште една акција во петок, 26 февруари. Таа ќе се одржи во џамијата Табхане во Тетово од 12:40 до 15 часот.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политчко-дипломатски предлози како да се подобрат Македонско – Бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

Слободен печат

Остави Коментар