Во текот на ноќва и утре северен ветер и снег и на пониските места

Дожд / Фото: МИА

Во текот на ноќва и утре претпладне поради продор на студена воздушна маса, ќе дува засилен северен ветер, а врнежите од дожд ќе преминуваат во снег и во некои пониски места.

Повремени слаби врнежи од снег се очекуваат и во делови од Скопската котлина. Во западните делови ќе се формира нова снежна покривка.

Според прогнозата на синоптичарите, во среда и четврток ќе настапи разведрување, а утринските температури насекаде ќе се спуштат под нула и ќе бидат во интервал од -9 до -2 степена.

Извор: МИА

Видео на денот