-2 C
Скопје

Во судири помеѓу две ривалски групи демонстранти во Ирак загинаа најмалку шест лица

Приврзаниците на ирачкиот шиитски свештеник Моктада ал Садр убија шест лица за време на синоќешните судири со демонстрантите во Насирија, јужен Ирак.

Демонстрантите кои протестираа против ирачката Влада ги обвинија приврзаниците на Садр дека отвориле оган врз нив при што загинаа шест луѓе, а повредени се 60 лица.

Приврзаниците на Садр синоќа ги запалиле шаторите на демонстрантите на плоштадот Хабуби, а демонстрантите утрово повторно се собраа наплоштадот за да изразат поддршка на соборците кои трагично го загубија животот во судирите.

Насирија беше центар на протестното движење покренато во октомври 2019 година против Владата, за која тврдат дека е корумпирана, неспособна и зависна од соседен Иран. Исто така Насирија е едно од местата на најкрвави инциденти за време на бунтот, каде пред една година беа убиени повеќе десетици луѓе поврзани со демонстрациите.

Прочитајте и...  Бајден ја става „еколошката правда" во центарот на неговиот план за борба против климатските промени

Поврзани вести

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Истрагата заврши, вработените се вратија на работа: Сомнителниот пакет во фабриката за вакцини на „АстраЗенека“ во Велс е безопасен

Слободен печат

Фаучи: Мутациите на коронавирусот влијаат врз ефикасноста на вакцините

Слободен печат

Властите во САД со предупредување: Под опасност сме од евентуален домашен тероризам

Слободен печат

По одлуката на Европскиот суд за недоследности во постапките за азил: „Фронтекс“ ги прекинува сите операции во Унгарија

Слободен печат

Задолжителен ПЦР тест за влез во Швајцарија од 8 февруари

Слободен печат

Остави Коментар