Во Струга приведен криминалец од Скопје по распишана централна потерница

Апсење / Фото: МИА

Полициски службеници од ОВР Струга во соработка со Единицата за внатрешни работи Карпош вчера го лишиле од слобода М.Т.(27) од Скопје, за кого била распишана централна потерница за издржување на затворска казна.

Како што соопшти МВР, М.Т. е осуден на казна затвор за сторени кривични дела „тешка кражба“ по член 236, „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори” по член 215 и „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“, по член 383 од Кривичниот законик.

Тој бил приведен во Полициска станица Струга, по што ќе биде спроведено во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Видео на денот