Во страотна автобуска несреќа во Унгарија еден загинат и 34 повредени (ФОТО)

 Едно лице загина, а 34 се повредени во сообраќајна несреќа во јужна Унгарија на автобус со полски регистарски таблички.

Меѓу повредените, тројца се здобиле со сериозни повреди, меѓу кои и петгодишно дете.

Автобус со двајца возачи и 44 патници се движел кон север кога излетал од автопатот М5.

Евакуација на повредените со хеликоптер/9 август 2020/ Фото: EPA-EFE/Ferenc Donka HUNGARY OUT

Несреќата се случила утрово под сè уште необјаснети околности недалеку од градот Кишкунфеледеџаз, соопшти локалната полиција за МТИ.

На местото на несреќата загинал 35-годишен патник, а сите други се пренесени во болница со два хеликоптера и 14 амбулантни возила, рече Пал Ѓорфи, портпарол на службата за итни случаи.

Еден загинат и 34 повредени лица при превртувањето на автобус во Унгарија/ 9 август 2020/ Фото: EPA-EFE/Ferenc Donka HUNGARY OUT

Делницата на автопатот е затворена за сообраќај во правец на Будимпешта. 

Прочитајте и...  Бектеши: Продолжува поддршката за туристичкиот сектор во текот на пандемијата

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Деми Мур се уште влече трауми од „валканите нешта“ на кои ја принудувал поранешниот сопруг Ештон Кучер

Слободен печат