21.8 C
Скопје

Во Средоземното море се удавиле 1.000 мигранти, така е веќе шест години по ред

Повеќе од 1.000 мигранти и бегалци во текот на оваа година се удавија во Средоземното море и ова е веќе шеста година во која е регистрирана истата бројка, објавија Обединетите нации.

– Не може да се дозволи овие трагедии во Средоземното море да продолжат – вели Чарли Јаксли, портпарол на УНХЦР, агенција која ги повикала членките на ЕУ да ги реактивираат операциите за потраги и спасување.

Според податоците на УНХЦР, во 2015 година кон западна Европа се упатиле повеќе од милион мигранти и бегалци, а оваа година таа бројка е значително помала, околу 78.000 бегалци, благодарение на договорот на Унијата со Турција да се спречи приливот на мигранти во Грција.

Мигрантите сега најчесто се упатуваат кон Либија и останатите северноафрикански земји.

– Треба да се истакне дека околу 70 отсто од смртните случаи на мигранти се во средиштето на Средоземното море, при обид да се премине преку море од Либија кон Малта или Италија – објаснува Јаксли.

Од 2014 година, повеќе од 18.000 луѓе го загубиле животот при обид да го преминат Средоземното море.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар