Во среда е закажана седницата на Собранието за избор на нови министри

Седницата на Собранието на Република Северна Македонија на која на дневен ред е предлогот за избор на членови на Владата, е закажана за среда во 11 часот. На истата 103. седница е и предлогот за разрешување на министрите кои ќе бидат сменети.

Предлогот за избор на нови министри во Владата, премиерот Зоран Заев го достави денеска до претседателот на Собранието Талат Џафери. Трајан Димковски е предложен за нов министер за земјоделство, Насер Нуредини за животна средина и просторно планирање, Хусни Исмаили за култура, Горан Милевски за локална самоуправа и Садула Дураки за политички систем и односи меѓу заедниците.

Обврската министер за финансии ќе ја преземе лично премиерот, кој, како што кажа порано, денеска, ќе ја извршува оваа функцијата во определен период заедно со функцијата претседател на Владата.

Прочитајте и...  Рама и Баша го честитаа изборот на новата влада на Косово

Прочитај повеќе

Обвинителството го предупреди Пленковиќ за вршење притисок

Слободен печат

Америка има нов план како да го стопира „Северен тек 2“

Слободен печат

Принцот Чарлс: Имав среќа, лесно поминав со коронавирусот

Слободен печат

Заев: Издржавме и потешки моменти заедно ќе го поминеме и овој, потребно е единство и дисциплина

Слободен печат

Михајловиќ: Србија ќе изгради брза пруга од Белград до Ниш

Слободен печат

МВР: Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи, ќе може да ги реализираат наредна недела

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Отец Стефчо: Да не може да се оди на гробишта и во црква е изживување со народот

Мирослава Бурнс

САД воведоа рестрикции за уште 33 кинески компании

Слободен печат

УХМР најавува променливо време за продолжениот викенд

Слободен печат

Европскиот суд за човекови права пресуди дека на Бошкоски му биле прекршени правата за фер судење

Слободен печат

Дачиќ: Назначувањето на Лајчак за посредник на ЕУ за Косово има позитивни и негативни страни

Слободен печат

Тропската бура Кристобал предизвика поплави во Мексико

Слободен печат