Во Србија од ковид починаа 68 лица, регистрирани 5.275 новозаразени

Ковид клиника Србија
Ковид клиника во Србија. / Фото: ЕПА

Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 5.725 нови случаи на коронавирус, од 21.154 тестирани примероци, а починале 68 лица.

коронавирус
EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Во болниците има 6.729 пациенти со Ковид, од кои 270 се на респиратор.

Од почетокот на пандемијата, во Србија се регистрирани вкупно 1.174.333 позитивни случаи на коронавирус, тестирани се 6.425.079 лица, а како последица од Ковид починале 10.271 лице. Стапката на смртност е 0,87.

Фото: EPA-EFE

Српскиот кризен штаб донел одлука есенскиот распуст за основците и средношколците во Србија да биде продолжен на девет дена,однсоно од 8 до 12 ноември.

Видео на денот