Во Србија 289 новозаразени од коронавирус, војската ја подготви Арена за новите пациенти

Припадниците на Војската на Србија денеска поставуваа кревети во белградска Арена за пациенти заразени од коронавирус кои имаат полесна клиничка слика.

Во Србија во последните 24 часа е регистриран благ пад на бројот на заразени од коронавирусот – потврдени се 289 нови случаи меѓу 7.872 тестирани примероци, а починаа уште шест лица, соопшти министерството за здравство додека војската завршува со поставување кревети во белградска Арена.

Од почетокот на епидемијата во оваа земја се тестирани 447.317 луѓе, од кои позитивни на коронавирус се 16.420.

Од последиците на ковид-19 починаа 317 заболени, а на респиратори се моментално 93 пациенти.

Припадниците на Војската на Србија денеска поставуваа кревети во белградска Арена за пациенти заразени од коронавирус кои имаат полесна клиничка слика.

Оваа привремена ковид болница веќе денеска би можела да ги прими првите пациенти, рече заменик градоначалникот Горан Весиќ.

Прочитајте и...  Преговорите за идеален наставен модел од септември продолжуваат, МОН инсистира на часови со физичко присуство

Тој нагласи дека одлуката на Кризниот штаб била Арена да се преуреди во ковид – болнциа со оглед на тоа што Белград е најголемо жариште. Капацитетот на привремената болница во Арена е 500 кревети.

Вонредна состојба поради големиот број заболени од ковид-19 е воведена во Белград и во уште 12 градови ширум Србија. Најтешка е состојбата во Нови Пазар и Тутин кај Санџак.

 

Прочитај повеќе

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат

Граѓаните бараат спас од Вардариште