Во спомен на жртвите од Вуковар, илјадници граѓани запалија свеќи

Во пресрет на 28-годишнината од трагедијата во Вуковар предизвикана од сепаратизмот на Хрватска за време на распадот на Југославија, премиерот Андреј Пленковиќ вчера вечер запали свеќа во улицата „Вуковар“ во Загреб.

„Вечерва во Загреб ја изразуваме својата побожност и почит кон градот херој, Вуковар. Со благодарност се потсетуваме на водечката улога на др. Фрањо Туѓман, хрватските ветерани и сите оние кои го дадоа животот за слободна и демократска Хрватска “, напиша премиерот на Твитер.

Клубот на ветерани од 148-та бригада на ХВ организираше акција на истовремено палење на илјадници светилки долж улицата Вуковар долга пет километри. Загрепчаните се собраа на споменикот на др. Фрањо Туѓман и оддадоа почит на најголемите жртви во татковинската војна.

Прочитајте и...  Чулев: Ниту едно прекршување на законот или попречување на избирачкото право нема да остане несанкционирано

Во другите хрватски градови, граѓаните палеа свеќи и во тишина и молитва им оддаваа почит на бранителите и цивилите, особено на жртвите од Вуковар и Скабрна.

– Да се потсетиме: 1.121 припадник на единиците на Вараждин беа присутни во воените операции, 21 беа убиени, пет беа пријавени за исчезнати, 67 се повредени, а голем број луѓе беа во логорите.

Градоначалникот Иван Шехок потсети дека Вуковар е нов град неодамна пријател на Вараждин и дека ова е прва прослава на Денот на сеќавањето во овој дух на пријателство.

Молитвата за жртвите во Вуковар ја водеше Првосвештеникот Стефан Најман, пастор на парохијата Свети Никола.

Во другите градови во Хрватска, граѓаните палеа свеќи и во тишина и молитва им оддаваа почит на војниците и цивилите, особено на жртвите од Вуковар и Скабрна.

Прочитајте и...  Зошто во Македонија бројот на починати од ковид-19 урива рекорди? Високиот морталитет ќе се „лекува“ со ново упатство за лекување

Во неколку градови во БиХ се запалија свеќи во спомен на жртвите на Вуковар.

Денеска во неколку место во Босна и Херцеговина со хрватско малцинство беа запалени свеќи за да се оддаде почит на Вуковарските жртви од војната која предизвика распад на Југославија. Илјадници луѓе патуваат организирани за да пристигнат во таканаречениот хрватски град херој.

Свеќи испишани во форма на зборот Вуковар, форма на гулаб и срце на многу места ги осветлуваа централните плоштади.

Осумдесет волонтери и ветерани од војната од Орасје и Домаjевац Самац пеш се движеа кон Вуковар.Тие најпрво се поклонија пред мртвите и исчезнатите ветерани во Ораже и положија цвеќиња и запалија свеќи на Меморијалот во паркот.

Прочитајте и...  Петар Богојески: Доста ни е од импровизации со кои живееме веќе 30 години

За да се одбележат жртвите на Вуковар, маратонерите од повеќе градови во БиХ од Тузла започнаа трка во должина од 135 км.

Ниту во еден момент на овие настани не беа споменати жртвите цивили од српска националност.

Прочитај повеќе

Дојче Веле: Западен Балкан има големи очекувања од Берлин, кои ни теоретски не можат да се исполнат

Слободен печат

Петар Богојески: Доста ни е од импровизации со кои живееме веќе 30 години

Слободен печат

Шахпаска: Продолжуваме да ја градиме нашата земја по европски пример, современа инфраструктура за современа држава

Слободен печат

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат

Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Слободен печат

Спасовски: Ние градиме за граѓаните, тие крадат за Белата палата (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Слободен печат