Во сообраќајка на две возила на патот Чашка – Голозинци повредени седум лица, од кои две деца

Во судар помеѓу две возила на патот Чашка –Голозинци кај село Голозинци повредени се седум лица од две возила, меѓу кои две деца.

Како што информира за МИА др. Василка Пановска Поп Стефанова началник на Итна помош пр ЈЗУ Здраvствен дом Велес, повредените била земeни со две возила на Брза помош и по укажаната помош итно биле префрлени во Хирушките амбуланти на ЈЗУ Општа болница во Велес. Оттаму информираат дека двете деца од кое едното во бесознание кое е со потешки повредите на главата, биле итно пренесени кон Хирушките клиники во Скопје.

Др Весна Неделковска Николова портпарол на ЈЗУ Општа болница, за МИА наведе дека по укажаната помош во велешката болница две од децата на возраст помеѓу три и четири години, а од кои од едното било во бесознание и со тешките повреди на главата, итно биле се пренесени на понатамошно лекување во скопските клиники.

Прочитајте и...  ФОТО: Запленет кокаин во Кичево

Таа појасни дека во Хирушкото одделение во велешката Општа болница се останатите пет повредени кои се со полесни повреди, меѓу кои уште едно дете и една трудница и тројца мажи.

-Извршени им се прегледи и рентген снимања и се утврдени полесни повреди, но оставени се на опсервација во болницата до утре сабајле информира др Неделковска Николова.

Поврзани вести

Тешко повреден малолетник од Скопје откако автомобил удрил во него

Илинка Иљоска

ФОТО: Запленет кокаин во Кичево

Слободен печат

Уапсен велешанец кој на 3. мај опожари автомобил

Слободен печат

Во Аеродром претепано 16-годишно момче и уште неколку тепачки низ Скопје

Слободен печат

Во Мала Речица уапсен газда на локал

Слободен печат

Претрес во велешко, приведено лице поради палење автомобил

Слободен печат

Остави Коментар