Во Софија протести против одлуката на Макрон: „Не на лицемерието, Да на Македонија“ – Слободен печат
ВестиРегион

Во Софија протести против одлуката на Макрон: „Не на лицемерието, Да на Македонија“

Како што јавува БГНЕС, учесниците скандирале „Бугарија и Македонија под едно небо”, „Не на лицемерието, Да на Македонија”.

Вечерва пред француската амбасада во Софија, Бугарија се одржа протест, на кој демонстрантите се солидаризираа со Македонија и го изразија своето незадоволство од одлуката на претседателот Макрон да се блокира почетокот на пристапните преговори за Скопје и Тирана на последниот Совет на ЕУ.

Како што јавува БГНЕС, учесниците скандирале „Бугарија и Македонија под едно небо”, „Не на лицемерието, Да на Македонија”.

– Самиот настан не е против нешто, туку е за поддршка на Македонија и за забрзување на почетокот на нејзините преговори за членство во Европската Унија – изјави еден од организаторите на собирот, скулпторот Андреј Врабчев.

Фото: БГНЕС
Фото: БГНЕС

– Местото на Македонија е во Европа поради многу причини – како географски, така и културни. Како што нашето место е во Европа, логично е и Македонија да биде дел од ЕУ. Крајно време е границата меѓу Бугарија и Македонија да биде европска, односно да биде слободна, истакна Врабчев.

Според него, доколку Бугарија и Северна Македонија одново припаднат на два различни блока, ќе се создаде сценарио кое ќе биде многу драматично и ќе влијае врз целиот Балкански Полуостров. Во таков случај, смета Врабчев, земјава многу лесно може да западне во криза, бидејќи „има обиди за нејзина поделба, како и апетити кон неа од трети држави”

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close