3 C
Скопје

Во Словенија раст на употреба на антидепресиви во првата половина од 2020 година

Во првата половина од 2020 година, Словенечкиот национален институт за јавно здравје (НИЈЗ) регистрира зголемување на бројот на издадени антидепресиви и на бројот на луѓе кои добиле најмалку еден рецепт за антидепресиви меѓу март и мај.

НИЈЗ соопшти дека епидемијата на коронавирусот веројатно влијаела на менталното здравје на поединци.

Институтот на својата интернет страница наведе дека состојбата сè уште не може да се опише како масовно препишување на антидепресиви, затоа што 2,4 проценти од граѓаните пиеле апчиња против депресија во април, а три проценти во мај.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Полициски час, задолжителна работа од дома, носење ФФП2 маски се дел од новите мерки во Германија

Поврзани вести

Нови 400 позитивни случаи со ковид-19 во земјава, починаа 11 лица

Слободен печат

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија”

Слободен печат

ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Кафулињата и рестораните ќе работат до 21.00 часот, хотелите со редовно работно време

Слободен печат

Компаниите ќе бидат ослободени од царинските давачки за една година

Слободен печат

ВИДЕО | ВО ЦРНА ГОРА СЕПАК СЕ ФРЛАА ПО СВЕТИОТ КРСТ: 10-годишно момче најбрзо стигна до крстот во Беране! 

Слободен печат

Може ли попис и бојкот во исто време

Остави Коментар