Во Словенија одобрена апликација за следење на новиот коронавирус

 Словенија одобри употреба на апликација за следење на конронавирусот, чија употреба ќе биде задолжителна за оние кои се заразени или кои се во карантин.

Собранието го одобри користењето на апликацијата со 50 гласа „за” и 23 „против”.

– Инсталирањето и користењето на мобилната апликација ќе биде доброволно и бесплатно, освен во случаи кога лицето е позитивно на тестот или е наложено да биде во задолжителна карантин, изјави министерот за труд Јанез Циглер Краљ пред гласањето во Парламентот.

Владата предводена од премиерот Јанез Јанша тврди дека апликацијата е неопходна за да се спречи ширењето на заразата бидејќи бројот на нови случаи ескалира во јули.

Апликацијата ќе биде претставена во наредните недели.

Прочитајте и...  Трамп: Зошто Бајден ги потроши сите пари на пластични операции, кога го крие лицето со маска?

Во државата досега се пријавени 1.776 случаи на заразени со новиот коронавирус и 111 смртни случаи, а 13 нови случаи беа потврдени во средата.

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат