Во Скопје живеат 180 бездомници, а во Пунктот за бездомници има место само за 40

Повеќе од десет години, Пунктот за бездомници во Момин Поток е единственото место каде 180 бездомници регистрирани во дата базата на Црвениот крст на Град Скопје можат да добијат медицински, хигиенски и берберски услуги.

Овие услуги секои среда и петок надополнети со топол оброк и менување на нечистата облека, на дневна основа ги добиваат 90 бездомни лица.

Светскиот ден на бездомништвото денеска со свечен ручек го одбележаа 90 бездомни лица, кои ги користат услугите на Пунктот за бездомници во Момин Поток.

Пунктот работи во текот на цела година

Сместувачкиот капацитет на прифатилиштето, вклучувајќи го новоизграденото женско одделение, е 32 кревета, број што не ги задоволува потребите на бездомниците, посебно во зимскиот период. Во случај на поголем број лица истовремено да им е потребно згрижување во пунктот за бездомници, просторот се адаптира и во него можат да се сместат 40 лица.

Прочитајте и...  ИРИ: Заев ужива поголема доверба кај граѓаните од Мицкоски

Социјалниот работник кој работи на реинтеграција на бездомните лица, во општествениот систем, Драгана Лазаровска, вели дека ова е уникатно место, за заштита на оваа посебна категорија граѓани.

– Црвениот крст го издигна на едно ниво, го претвори во едно уникатно место за сигурност и заштита на една од најзагрозените категории граѓани – изјави Лазаровска.

На светско ниво, според податоците на Обединети нации, 100 милиони лица се бездомници, што значи дека секој седумдесетти граѓанин е бездомник. Галопирачкиот тренд во кој луѓето остануваат без своите домови, не ја одминува ниту Македонија. Како што информира Лазаровска, кога во 2010 година пунктот ги отворил вратите за бездомниците, истиот го посетувале десет лица, за денеска оваа бројка да достигне 90 лица.

Прочитајте и...  Анкета: Повеќе од половина Грци ќе одат летово на одмор

– Студените ноќи се најголем непријател за луѓето без покрив над глава. Хипотермијата се случува да одземе и човечки животи. Најчесто жртви на студот се бездомните лица кои не го посетуваат Пунктот за бездомници, вели Лазаревска, која потврдува дека и меѓу нивните штитеници имало сериозни компликации, но како резултат на присебноста на тимот за прва помош, често бездомниците се спасуваат од сигурна смрт.

Покрај Скопје, шелтер центри за бездомните лица се потребни и во останатите градови низ републиката, и добро е надлежните да почнат да размислуваат за нивно отворање, велат од Црвениот крст на Град Скопје.

Прочитај повеќе

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат

Жената од Дебар со Ковид, синоќа била на Клиника за неврологија, по што 11 доктори, болничари и сестри се во изолација

Николовски прашува дали со Мицковски седеле Ален Зекиров и поранешен шеф на УБК

Слободен печат

Нагло скокна бројот на новозаразени лица со ковид -19 во Србија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Извршни директори во индустријата за здравствена заштита во САД со плати повисоки од самите истражување за заразни болести

Слободен печат

Јанушев: Короната од Скопје Заев и СДСМ вчера ја испратија да прошета низ цела Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонските аеродроми загубија половина милион патници

Слободен печат

Илир Мета: Соживотот меѓу Албанците и Србите е во интерес на мирот, стабилноста и европската перспектива на регионот

Слободен печат

Ердоган го послуша народот- нема полициски час за време на викендот

Слободен печат

Жителите на „Жданец” и „Трнодол” вечерва без вода

Слободен печат