Во Скопје состанок на партнерите во ЕУ за проектот за паметни градови „MAtchUP”

Скопје денеска и утре е домаќин на петтиот состанок на партнерите во европскиот проект „Мечап” (MAtchUP), на кој се дискутира на тема „Максимизирање на потенцијалот за подобрување на квалитетот (UpScaling) и репликација на високо степените стратегии за урбана трансформација”.

„MAtchUP” е проект за паметни градови финансиран од Европската Унија од програмата Хоризонт2020, кој има за цел да креира и да преземе решенија кои можат да ги претворат урбаните проблеми во паметни можности што ќе го подобрат квалитетот на животот на граѓаните и ќе ги поттикнат локалните економии.

Заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи истакна дека проектот „MAtchUP” предвидува посветена акција за употреба на обновливи извори на енергија, зголемување на одржливата мобилност и инвестирање во технологијата.

Прочитајте и...  Ватикан ја поздрави ослободителната пресуда на кардиналот Пел

– Целта е градовите да се стекнат со квалитетни решенија на располагање на нивните паметни заедници кои ќе ги подобрат локалните економии и квалитетот на живот и ќе бидат модел за репликација во други градови и ќе доведат до урбана трансформација со активно учество на граѓани и други заинтересирани страни – рече Малиќи.

Тој се осврна и на активностите на Град Скопје за реализација на проектот „Паметен град”.

Проектниот конзорциум го сочинуваат 28 партнери од осум различни земји, три градови лидери Валенсија, Дрезден и Анталија и четири градови-следбеници Остенд, Герција, Скопје и Керава, поддржани од истражувачки институции, МСП, индустрија и непрофитни организации. „MAtchUP” градовите ги здружија силите за да ги преструктурираат своите социјални, економски и еколошки модели и да промовираат социјална инклузија, подобри услови за живеење и просперитет за своите граѓани.

Прочитајте и...  Професионалниот концертен пијанист Хајди Елзесер со изведба на „Песна за нежноста“ (ВИДЕО)

„MAtchUP” своите активности ги реализира во четири сектори, и тоа: енергетика; мобилност; ИКТ и граѓани.

Крајната цел на проектот „MAtchUP” е да креира просперитетна и динамична урбана средина преку преземање на мерки со цел подобрување на енергетската ефикасност,  зголемена одржлива мобилност и инвестиции во технологија коишто ќе служат како модел за урбана трансформација за другите градови во Европа и пошироко.

Прочитај повеќе

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат