11 C
Скопје

Во Скопје изречени 142 сообраќајни казни, 11 лица биле без дозвола

Само на територијата на град Скопје вчера се изречени вкупно 142 сообраќајни мерки, во рамки на засилените акциски сообраќајни контроли.

Од МВР денеска информираа дека од вкупниот број санкции, за непочитување на брзина на движење се 39, 11 санкции се за возење без возачка дозвола, шест за технички неисправни возила за јавен превоз.

– Изречени се пет санкции за користење на мобилен телефон, шест за минување на затворен семафор (црвено светло), пет за некористење сигурносен појас и 16 за непрописно паркирани возила, стои во соопштението од МВР.

Од МВР најавуаат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Прочитајте и...  Проширен објектот од кумановската градинка „Ангел Шајче" за билингвални паралелки

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политчко-дипломатски предлози како да се подобрат Македонско – Бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

Слободен печат

Остави Коментар