Во Шпанија запленети 17 тони храна заразена од листерија (ВИДЕО)

Шпанската цивилна гарда со подршка на Европол спроведе  серија апсења на лица обвинети дека продавале и дистрибуирале храна заразена со опасната и смртоносна бактерија листерија.

Европол соопшти дека се уапсени 6 лица кои иако знаеле за листеријата не ги информирале властите туку продолжиле да ја продаваат и дистрбуираат заразената храна.

Се претпоставува дека ова би можело да биде и причината за појавата на лисетерија која се појави во неколку региони во Шпанија, во кои досега се заразени 193 лица.

Иако компанијата која продавала заразени месни производи работи воглавном во Шпанија, сепак се верува дека има уште неколку лица заразени од листерија во други европски држави.

Во Франција, од конзумирање на заразена храна досега се потврдени 4 случаи на заразени од оваа смртоносна бактерија.

Прочитајте и...  СЗО: Бројките не лажат, државите најпогодени од пандемијата да „се разбудат и да започнат борба“

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец: Конфекција во Пробиштип затворена поради нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Слободен печат

ГОБ „8 Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хирушки интервенции

Слободен печат

Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Слободен печат

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат

Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат

Шахпаска: Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата и во иднината

Слободен печат

Лукаревска: СДСМ не копа ровови, туку гради мостови, патишта и врски меѓу луѓето

Слободен печат

Реџепи: ВМРО-ДУИ може да формираат коалиција, но во опозиција

Слободен печат

Интегра во Куманово: Кокино ќе биде туристичка атракција, ќе се развива бањскиот, здравствениот туризам, брзи возови, преку транспортна стратегија

Слободен печат

Спасовски: Ја чистиме калта од режимот кој за себе поставуваше мермер, а за граѓаните стиропор

Слободен печат