Во Шпанија почна процедурата за формирање Влада, мали се шансите десничарите да добијат поддршка

Лидерот на главната шпанска десничарска опозициска Народна партија, Алберто Нуњез Феихо денеска го започна говорот во Парламентот како дел од процедурата за добивање поддршка за формирање влада, откако ниту една партија не освои мнозинство на изборите одржани во Шпанија во јули.

Народната партија на Феихо освои најмногу пратенички места на изборите во јули, но досега не успеа да собере доволно гласови за да освои парламентарно мнозинство, иако има поддршка од екстремно десничарската партија Вокс. Дебатата ќе започне денеска, додека гласањето потребно за Феихо да освои апсолутно мнозинство ќе се одржи утре.

В петок ќе се одржи уште едно гласање, на кое на Феихо му треба просто мнозинство. Доколку, како што се очекуваше, Феихо не успее во обидот да добие поддршка, вршителот на должноста шпански премиер Педро Санчез, кој ја предводи шпанската Социјалистичка работничка партија, ќе има рок од два месеци од среда да го даде својот предлог пред да се распушти Парламентот и да распише нови избори.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот