Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија вкупниот број починати од коронавирусот денеска изнесува 27.133 лица, пет повеќе од вчера.

Шпанското министерство за здравство престана секојденевно да се огласува со бројот на смртни случаи, но денеска соопшти дека во последните седум дена починале 56 лица.

Вкупниот број на потврдени случаи заразени од коронавирус во Шпанија изнесува 240.660.

Земјата влегува во последното продолжување на вонредната состојба и нема да ги отвори државните граници пред 1 јули.

Денеска граѓани, припадници на десничарска група во Мурсиа, југоисточна Шпанија, носејќи маски на лицето и транспаренти во рацете побараа оставка од шпанската влада предводена од Педро Санчез поради тоа што не се справила добро со пандемијата од коронавирус.

Прочитајте и...  Австрија наскоро почнува голема „корона скрининг програма“: Секоја недела ќе се тестираат до 30.000 луѓе

Прочитај повеќе

Лукаревска: Жени со навршени 60 години старост да работат 6 часа, а притоа да ја задржат истата плата до пензија

Слободен печат

Нов земјотрес од 5,5 степени го потресе Мексико Сити

Слободен печат

Николовски: Наша следна задача е да ги вратиме младите и во Истокот и во целата држава

Слободен печат

Американски полицаец под истрага: Удри жена во лице, камерите го снимија инцидентот (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески од Стара скопска чаршија: Старите занаетчиски дуќани се обележјето на чаршијата кое треба да се зачува

Слободен печат

Спасовски: Следува и годишна поддршка за земјоделството и руралниот развој од 200 милиони евра

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитров: Врвна амбиција на ВМРО-ДПМНЕ е да избегне правда низ административните и судски лавиринти

Слободен печат

Парични казни за 24 бугарски парламентарци поради неносење заштитна маска

Слободен печат

Заев: Создадовме пријатели околу нас и отворивме перспективи за идните генерации (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Ќе ги провериме сите политичари да видиме кој безмилосно го крадел сопствениот народ (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп најави „грандиозен” огномент во чест на 4 јули, градоначалничката повика жителите да останат дома

Слободен печат

Силјаноска: СЈО се појави зошто не го биваше јавното обвинителство

Слободен печат