Во СДСМ и во ВМРО-ДПМНЕ се преземаат превентивни мерки за заштита од коронавирусот

По информациите дека лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски имале интервју со новинар кој заболен од коронавирусот и оти и двајцата се во самоизолација, од двете партии за МИА информираат дека лицата кои биле во секојдневен контакт со нив ги преземаат сите препораки на здравствените власти.

И од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ нема информации колкумина од нивните блиски опружувања се во самоизолација или се веќе тестирани, туку само се нагласува дека се преземаат сите превентивни мерки.

Од СДСМ наведуваат дека се се уште во очекување на резултатите од тестот за коронавирусот за лидерот Заев.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, потврдуваат дека лица со кои лидерот на партијата Мицкоски бил во секојдневна комуникација се веќе тестирани и оти нивните тестови се негативни.

Прочитајте и...  Без струја утре дел од корисниците на улица „Македонија" во Скопје

-Се преземаат сите превентивни мерки и сите кои биле во секојдневна комуниакција се тестираа и нвините резултати се негативни. Се почитуваат сите здравствени превентивни мерки, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ

Прочитај повеќе

Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Слободен печат

Златото ја сака кризата: Зошто некога е добро да инвестираме во овој благороден метал?

Слободен печат

Три смртни случаи, 25 новозаболени лица од кои најмногу во Скопје

Слободен печат

Добри вести од Кипар: Доколку сте позитивни на коронавирус за време на одморот, сите трошоци ќе ви бидат платени

Слободен печат

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора да не им се дозволи влез на граѓаните на Србија е политичка

Слободен печат

Чулев најтешко го доживувал моментот кога одредени колеги од Владата и од МВР ја злоупотребувале полицијата за остварување на „одредени политички цели“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димески: МТСП не постапува по барањето за упис на легитимен претседател на Синдикатот на работниците за сообраќај и врски

Слободен печат

Песимистички прогнози за француската економија во вториот квартал

Слободен печат

Силно невреме во Грција: Една жена загина, регистрирани над 1600 молњи

Слободен печат

Франција ја укина дозволата за лекување на пациенти со хидроксихлорокин

Слободен печат

Претседателката на ЕК денеска ќе го претстави планот за економско опоравување

Слободен печат

Реакција на МO на изјавата на Ковачки: Додека вистинските експерти ја внесоа државата во НАТО, “експертот” знае само да плука и лаже

Слободен печат