Во Саудиска Арабија трета фаза од испитувањето на кинеската вакцина против Ковид-19

Саудиска Арабија наскоро ќе ја започне третата фаза од клиничките испитувања на потенцијалната кинеска вакцина против Ковид 19, во која ќе учествуваат околу 5.000 доброволци, соопшти саудиското Министерство за здравство.

Минатиот месец, компанијата „ЧанШино Биолоџикс” соопшти дека е во преговори со Русија, Бразил, Чиле и Саудиска Арабија за третата фаза од тестирањето на можната вакцина.

Истражувачите претходно рекоа дека оваа вакцина, развиена во соработка со кинески воен истражувачки тим, дејствува сигурно и создава имунолошки одговор кај повеќето испитаници.

Прочитајте и...  Словенија се соочува со полни болници и недостиг на медицински персонал

Прочитај повеќе

Апокалиптични сцени во Русија: Мртви птици паѓаат од небо во областа Саратов (ВИДЕО)

Слободен печат

Врховен суд уште не го доставил предметот ,,Тенк” до Кривичен, Арслани апелира на трпение

Слободен печат

Сугарески го прислушкувале осум години

Горан Наумовски

Мицкоски со кадри на Груевски ќе го руши Заев

Весна Тодоровска

Богоев: Конечно добивме нов лик на градинката „Мајски цвет” во Тафталиџе 1

Слободен печат

ВО ЖИВО: Пресконференција на МЗ, Венко Филипче

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Речиси два милиона новозаболени со ковид-19 во светот за една недела

Слободен печат

Утре без вода дел од корисниците од општина Чаир

Слободен печат

Маричиќ – Тимоние: Франција е силен поддржувач за брз почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат

Кризата засега не влијае врз депозитите: Граѓаните не чепнале по заштедите, ама бараат повеќе кредити

Весна Дамчевска

Пановски: Податоците да не се кријат, има начини како да се намали смртноста од ковид-19

Зонско паркирање во Карпош нема и цела година по маалскиот референдум