Во Сараево заедничка молитва за жртвите од војната во БиХ

Во организација на Меѓурелигискиот совет на Босна и Херцеговина денеска во Сараево ќе се одржи заедничка молитва за четири традиционални религии во оваа земја, во знак на сеќавање на сите жртви од војната во БиХ.

По заедничката молитва, Јакоб Финци, претседател на Еврејската заедница во БиХ и претседавач на Собранието на Меѓурелигискиот совет и Бони Глик, заменичка на главниот администратор на Американската организација за меѓународен развој (УСАИД) ќе потпишат нов договор помеѓу Советот и УСАИД.

Со тој договор УСАИД се обврзува да ги поддржи активностите на Меѓурелигискиот совет за набудување и одговор на поттикнување, говор на омраза и напади врз верските објекти во БиХ.

Главната цел на заедничкиот проект е да се минимизира можноста за ескалација на омраза по какви било негативни настани и да се зајакне меѓурелигискиот дијалог како основа за промовирање емпатија и спречување насилство.

Прочитајте и...  Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат