Во самоубиствен напад во Сомалија шестимина загинати

Најмалку шест лица загинаа денеска во самоубиствен бомбашки напад пред џамија во сомалискиот пристанишен град Кисмајо, изјави за ДПА Абдинасир Гулед, регионален официјален претставник.

Атентатор-самоубиец, облечен во тежок елек со експлозив, ја нападна муслиманската конгрегација во џамијата Кадим во центарот на градот, додека луѓето излегуваа од џамијата по извршувањето на петочната молитва, рече Гулед.

Во нападот, кој е можно да бил насочен кон провинциски политичар, повредени се 20 лица.

Одговорност за нападот презеде милитантната група Ал Шибаб, која има тесни врски со терористичката Ал Каеда.

Прочитајте и...  Полицајката која стана позната по инцидетот со функционерот на ДУИ си даде оставка: Ми нанесоа неправди во МВР

Поврзани вести

Состојбата по болниците се стабилизира, се очекуваат повеќе испишани од примени пациенти

Михаило Донев

Искази на сведоци во случајот „Титаник“: Во Советот на Општина Кисела Вода се делеле пари за ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Македонија нема речиси никаква надеж за почеток на преговори годинава, бугарското вето ќе остане

Слободен печат

Склучен договор за извоз: Македонски прехранбени производи на рафтовите на еден од водечките синџири на маркети во Катар

Слободен печат

Маричиќ: Ќе има редовна и динамична проверка на работата на судиите и обвинителите

Лука Андреев

Протести во Пакистан: Полицијата уапси стотици демонстранти кои бараат оставка од Владата

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian