Во САД во јуни најголем буџетски дефицит во историјата

Владата на САД во јуни регистрира најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата бидејќи трошоците за антикорона-програми се зголемија, а приходите од даноци се намалија, бидејќи многу луѓе ги загубија своите работни места.

Министерството за финансии на САД денеска соопшти дека дефицитот минатиот месец изнесувал 864 милијарди долари и е најголем во историјата на оваа држава, додека во април дефицитот бил 738 милијарди долари.

За првите девет месеци вкупниот дефицит е 2,74 илјади милијарди што е исто така рекорд за ваков период. Со тие податоци, конгресниот буџетски комитет предвидува дека годишниот дефицит ќе достигне 3,7 илјади милијарди долари.

Таа сума ќе го надмине претходниот најголем годишен дефицит од 2009 година, што беше 1,4 илјади милијарди долари поради Светската економска криза.

Прочитајте и...  Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Амазон отвора 3.500 работни места во Канада

Слободен печат

Промоција на индексот на бирократија

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП

Германската економија закрепнува, се бараат работници во повеќе сфери

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нема да има картички за невработените активни баратели на работа

Првични реакции по четвртиот пакет мерки: Поддршката треба да добие „највисок степен на итност“

Цените на бензините остануваат непроменети

Во викендот без ДДВ продавачите треба да добијат празнична дневница

Ангеловска-Бежоска: За оваа и наредната година не се очекуваат позначајни инфлациски притисоци

Слободен печат

РАКУПЕН – Онлајн продавница која е спој на продавачите и купувачите

СП.