16 C
Скопје

Во САД вакцинирани 15 милиони луѓе, што е далеку од планот

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека заклучно со вчера вакцина против Ковд-19 примиле 15.707.588 луѓе и дистрибуирани се 31.161.075 дози.

Во САД вкупно 13.595.803 лица примиле една доза вакцина, додека 2.023.124 лица биле вакцинирани со втората доза, а сите вакцини биле произведени од Фајзер/Бионтек и Модерна.

Во институциите за згрижување стари лица искористен се 1.745.441 дози вакцини.

Претходно беше соопштено дека целта на државните и здравствените власти во САД е да се вакцинираат 20 милиони луѓе до почетокот на оваа година, но тој план е далеку од целта.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Во Албанија пристигна нова пратка со вакцините на „Фајзер“: До сега во земјата се вакцинирани 260.000 луѓе

Поврзани вести

Црни рекорди за Грција: Најголем број на починати и приклучени на апарати

Слободен печат

Лажен агент за недвижности 6 пати продал ист стан, агенциите загрижени за својот углед

Слободен печат

Богдановиќ за спорната градба кај „Холидеј Ин“: Двајца охриѓани ни ја попречија постапката во Уставен

Слободен печат

ФОТО | Музеј на „воени трофеи“: Алиев се сликаше покрај шлемовите на убиените ерменски војници

Слободен печат

Повторно рестрикции во водоснабдувањето за сите потрошувачи во Тетово

Слободен печат

Се ограничуваат трошоците на државните функционери за угостителски услуги

Слободен печат

Остави Коментар