Во САД уапсени две лица поврзани со бегството на бизнисменот Гон од Јапонија

Тие наскоро треба да се појават пред федерален судија во Масачусетс по видео врска.

Властите на САД уапсија две лица кои според истрагата помогнале во реализацијата на бегството од Јапонија на Карлос Гон, поранешен раководител на алијансата „Рено-Нисан-Митсубиши”.

Гон се наоѓаше во домашен притвор лани во Јапонија и успеа да избега од јапонските власти во филмски организирано авионско бегство преку повеќе граници од Токио до Либан.

Задржувањето било направено по барање на Јапонија. Според информациите во некои американски медиуми, задржаните се браќата Питер и Мајкл Тејлор, вториот е поранешен служител во „Зелени беретки”, специјална единица во армијата на САД. Тие наскоро треба да се појават пред федерален судија во Масачусетс по видео врска.

Како што е веќе познато, Карлос Гон од Јапонија беше обвинет за финансиски малверзации но при крајот на 2019 година успеа да побегне од куќен притвор таму во Либан. Гон тогаш изјави дека побегнал од „неправеден и политички мотивиран прогон” на кој бил изложен во Токио. Обвинителството на Токио кон крајот на јануари зеде три налози за апсење на лица вовлечени во бегството. Еден од налозите бил издаден на име Мајкл Тејлор.

Прочитајте и...  Хоџа вети поддршка од 200 милиони евра за земјоделците и субвенции

Прочитај повеќе

Австриската влада сака да спречи ново затворање на економијата

Слободен печат

Внимателно во сообраќајот, влажни патишта

Слободен печат

Расте државниот долг на Црна Гора: 3,664 милијарди евра или 79,54 БДП

Слободен печат

Растат тензиите меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно Карабах

Слободен печат

Германското разузнавање под надзор на нова комисија

Слободен печат

Американските санкции ја чинат економијата на Иран 150 милијарди долари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Нуклеарна војна не може да се добие и не треба да се води

Слободен печат

Јемен: Размена на илјада затвореници со хутите

Слободен печат

Во Романија локални избори

Слободен печат

Конференција за туризмот како предизвик на новото време

Слободен печат

Почнува бербата на јаболката во Преспанско

Слободен печат

„Прв до врв” по осми пат на Водно

Слободен печат