-4 C
Скопје

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

Рекорден број новоинфицирани со Ковид-19 се регистрирани во САД за изминатите 24 часа – повеќе од 83.757 лица, што е за околу 6.000 повеќе од претходниот рекорд.

Претходниот рекорд беше поставен на 16 јули, кога САД пријавија 77.362 новоинфицирани лица.

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во САД се зголеми на близу 224.000, покажуваат податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс.

САД се убедлив лидер во светот и во однос на бројот на потврдени случаи на инфекција и на бројот на смртни случаи. Инфекцијата е потврдена кај повеќе од 8,7 милиони луѓе во таа земја, што е повеќе од една петтина од регистрираните случаи во светот.

Прочитајте и...  Eксхумација на починати од ковид-19 е дозволено, но после една година од смртта

Поврзани вести

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека може да нè нападне секој момент

Слободен печат

Во светот околу 500 новинари починаа од последици од Ковид-19

Слободен печат

Попов: Билатералните спорови треба да останат надвор од процесот на преговори

Слободен печат

ВИДЕО: Во инцидентот во Трир четири жртви и 15 повредени, возачот уапсен

Слободен печат

Јан Коп: Прашањето не е дали ќе има меѓувладина конференција, туку кога?

Слободен печат

Остави Коментар