Флорида: За 24 часа три лица каснати од ајкули на плажа

Експертите ја опишуваат плажата Нова Смирна во округот Волусија, Флорида, како светска престолнина на ајкулите, а таа репутација ја доби овој викенд, кога три лица беа каснати од ајкули во текот на два дена.

Во саботата 20-годишната сурферка Емили Комфорт била каснала во левата рака и зглобот, според безбедноста на плажата во округот Волусија. Таа била однесена во Медицинскиот центар Халифакс во плажата Дејтона со повреди кои не биле опасни по живот.

Половина час подоцна, соопштија официјалните лица, 21-годишниот сурфер Рајли Петрович мораше да биде лекуван од каснување од ајкула на десната нога; тој одбил превоз во болница.

Голем број риби се собираат во областа над пристаништето на плажата Нова Смирна, а ајкулите ги следат, вели Гавин Нејлор, директор на Програмата за истражување ајкули во Музејот за природна историја на Флорида.

Прочитајте и...  Трамп: Ниту сакам да ми помогне, ниту ми помогнала некоја земја да победам на изборите

Нејлор вели дека најдобрите паузи за сурфање се наоѓаат на овој дел од плажата.

„Ако сакате да сурфате на ова особено место, шансите се големи дека сте биле на 10 метри од ајкула“, напиша Нејлор во е-порака. „Сурферите го знаат ова. Тие рутински известуваат дека гледаат ајкули во околината.“

Помалку од 24 часа по првите две каснувања, 51-годишниот Питер Бурбеу стоел во вода длабока до колена кога за десното стапало го каснало она што го опиша како ајкула долга 4 метри, соопшти безбедноста на плажата во округот Волусија. Тој им кажал на официјалните лица дека ја удрил ајкулата со левото стапало, и таа отпливала далеку.

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат