Во руски напад погодена воена локација во регионот Хмелницки

Воена локација во западна Украина е погодена во нов бран руски напади во текот на ноќта, соопштија денеска украинските власти.

„Руските трупи погодија неколку локации, вклучително и воена во регионот Хмелницки“, објавија украинските власти преку Телеграм.

Украинската администрација соопшти дека бил предизвикан пожар во складишта за гориво и воена опрема и посочи дека е оштетена пистата за слетување на воениот аеродром.

„Продолжуваат напорите за гаснење на пожарот“, се наведува во соопштението и се додава дека „пет авиони се надвор од употреба“, без да се дадат дополнителни детали.

„Почнати се работите за поправка на пистата“, соопшти украинската администрација.

Не е соопштено дали има жртви во нападот.

Украина ноќеска повторно беше цел на голем руски воздушен напад, соопшти претходно украинската армија.

Началникот на украинската армија Валериј Залужни преку Телеграм објави дека „окупаторите“ нападнале воени цели и важни инфраструктурни цели во Украина и лансирале до 40 крстаречки ракети од авиони над Каспиското Море и „околу 35 дронови“.

Според воената управа на градот, само во Киев се уништени повеќе од 40 воздушни цели.

Тоа беше 15-ти напад врз Киев од почетокот на мај, кога Русија почна да ги засилува нападите врз Украина и особено врз главниот град.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот