Во Русија прекина да се емитува серијата со Зеленски - Слободен печат

Во Русија прекина да се емитува серијата со Зеленски

Рускиот телевизиски канал ТНТ престана да ја емитува серијата што ја започна политичката кариера на украинскиот претседател Володимир Зеленски, по обвинувањата дека од првата епизода е исфрлена непристојна шега за Владимир Путин.

Каналот ТНТ, дел од „Газпром-медиа“, ги изненади многумина кога објави дека ќе ја емитува „Слуга на народот“, во која главната улога, учителот кој станува претседател, ја игра Зеленски, кој победи на претседателските избори во Украина и во реалниот живот.

Телевизијата не ја коментираше наводната цензура и негираше дека некогаш планира да продолжи со емитување, односно дека првите неколку епизоди беа дел од маркетингот за платформа за гледање каде серијата ќе продолжи да биде достапна.

– Тоа беше маркетиншки трик – рече извршниот директор на „Газпром медиа“ – Димитри Черњишенко.

Путин и Зеленски првпат оваа недела се сретнаа на самитот во Париз, чија цел е да најдат начин да се стави крај на конфликтот во источна Украина, каде проруските сили се борат со украинската војска.

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

Остави Коментар

8 + 11 =

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат