Во Романија ќе се тестира систем кој ги предвидува земјотресите четри часа пред да се случат

Во Политехничкиот Универзитет во Букурешт- Романија, ќе се тестира систем кој може да ги предвиди земјотресите, барем четри часа пред тие да се случат.

Според „Mediafax“, ситемот ќе биде во можност да го открие нивото, интензитетот и блискиот епицентар на земјотресот. Тестирањата ќе се спроведат во реонот на Вранча.

Системот е направен од страна на израелската компанија „Ionoterra“. Тој е се уште во концепт-фазата, по тестирањата направени во Турција и Грција, кадешто имаше огромен успех.

Во следната фаза, системот ќе се тестира во Вранч, што е една од најактивните сеизмички зони во Европа. Според Ректорот на Универзитетот, системот ќе почне да функционира од средината на следната година. Проби ќе се направат и во сојузната американска држава Калифорнија.

Прочитајте и...  Уставниот суд на Косово ја поништи владината одлука за ограничување на движењето

– Според проценките направени од страна на Политехничкиот Универзитет, убедени сме дека може да имаме верни информаци, минимално четири часа пред земјотресот да се случи – кажа Миеа Костиу, ректор на Политехничкиот Универзитет во Романија.

Израелската компанија „Ionoterra“, која го создаде системот и официјално го престави во Романија, тврди дека предупредувањата за земјотресот ќе може да се објавуваат и осум часа пред да се случи истиот.

Првичните тестови се направени во Источна Грција и во Западна Турција, употрбувајќи минимален систем на предвидување, и со ниво на успех од 90 проценти.

Од 75 предупредувања што беа објавени за земјотрес, 68 се потврдени од Европскиот медитерански сеизмолошки центар со силина од 2.58 степени според Рихтеровата скала.

Прочитајте и...  Најтежок ден за Србија: Седум жртви и 115 новозаболени во последните 24 часа

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат