Во РФМ извлечени групите за новата сезона во Првата машка лига

Ги дознавме групите за новата натпреварувачка сезона 2020/2021 во Првата ракометна лига во машка конкуренција. 16 екипи се поделени во две групи, ќе има регуларен дел од 14 кола, а по завршувањето на истиот ќе се формираат плеј-оф и плеј-аут групите од по осум екипи.

Односно плеј-оф групата ќе ја сочинуваат првопласираните четири екипи од секоја група, а во плеј-аут групата ќе се најдат екипите кои ќе завршат од петтата до осмата позиција. Сите тимови во плеј-оф и плеј-аут групата ќе стартуваа со 0 бодови. Системот на натпреварување ќе се одигрува по еднокружен бод систем (дома-гости), 2×7 кола вкупно 14 кола. Ждребањето ќе биде според Бергер систем.

Победникот во Првата лига ќе игра еден бараж натпревар со второпласираниот во плеј-аутот од Суперлигата. И на тој начин подобриот од таа пресметка ќе ја пополни Супер лигата 2021/2022 која ќе брои вкупно 10 екипи.

Прочитајте и...  Мурињо верува во брзо враќање на Бејл (ВИДЕО)

Прва лига – мажи

Група А: РК Кичево 2020, ГРК Борец, РК Аеродром, РК Риниа-М, РК Преспа 2015, РК Драчево, РК Јехона, РК Шампион.

Група Б: РК Вардар Неготино, РК Македонија ЃП, РК Металург-Ра, РК Скопје 2020, МРК Куманово, РК Партиза-2016 Спорт, РК Делчево-Вардар, РК Текстилец.

Прво коло, двојки (Група А): РК Кичево 2020-РК Шампион, ГРК Борец-РК Јехона, РК Аеродром-РК Драчево, РК Риниа-М-РК Преспа 2015

Прво коло, двојки (Група Б): РК Вардар Неготино-РК Текстилец, РК Македонија ЃП-Рк Делчево Вардар, Рк Металург Ра-РК Партизан 2016 Спорт, РК Скопје 2020-МРК Куманово.

Се планира есенскиот дел од сезоната да започне на 19/20 септември 2020 година.

Прочитај повеќе

Газдата на Челси во проблеми: Абрамович тајно вложувал во други играчи

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат

Ниту Јанис, ниту Пол, Лејкерси планираат да формираат голема тројка со ѕвезда на Хјустон 

Слободен печат

Ѓоковиќ: Надал е главен фаворит за титулата на Ролан Гарос

Слободен печат

Навивачите во Англија не се враќаат во октомври

Слободен печат

Така работи Баерн, додека Барселона се ценка, тие се договорија со Ајакс

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Успешен старт на „граѓаните“, Астон Вила го казни Шефилд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Златан како „вино“: Ибракадабра шоу против Болоња! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со нови 400 бодови пред „Ролан Гарос“ и прво место на крајот од 2020!

Слободен печат

Митревски прогласен за МВП, 20 одбрани во триумфот на Порто!

Слободен печат

Мурињо верува во брзо враќање на Бејл (ВИДЕО)

Слободен печат

Титула за нов рекорд: Ѓоковиќ испиша историја во Рим! (ВИДЕО)

Слободен печат