Во првиот ден над 300 пријави за запишување првачиња во Тетово

Во основните училишта во општина Тетово доставени се над 300 пријави за запишување во прво одделение во текот на денешниот прв ден од новиот рок за пријавување на првачиња, информира тетовската локална самоуправа.

-Годинава процесот на запишување во прво одделение во сите општински основни училишта во општина Тетово почна на 1 јуни. На првиот ден од уписот, повеќе од 300 деца ги доставија своите документи до основните училишта. Процесот продолжува со почитување на сите мерки на протоколот за здравствена заштита објавени од Министерството за образование и наука и Министерството за здравство, соопшти општината.

Според општинската администрација, вкупно 1.739 деца родени во 2014 година и до јануари 2015 година е предвидено да се запишат во прво одделение во учебната 2020/2021 година.

Прочитајте и...  Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат