12 C
Скопје

Во Прилеп се подигнува модуларната болница, денеска се затвора ковид-одделот во интерно

На парцелата зад инфективното одделение при прилепската градска болница почна да се поставува модуларната болница. Градежните работи се во тек, поставени се „бараките”, а допрва ќе биде уредувањето. Болницата е на околу 1 200 метри квадратни со капацитет за 32 пациенти со ковид-19.

Според директорот на прилепската градска болница, Драган Богојески, допрва ќе биде уредувањето на модуларната болница.

– Активностите се во тек, капацитетот е за 32 пациенти од Ковид-19. Ќе има лабораторија, рендген за пациентите да не поминуваат повеќе одделенија туку сите анализи да се прават на едно место. Целта е да се растерети инфективното одделение. Сите пациенти со Ковид-19 оттаму ќе бидат во модуларната болница, изјави Богојески.

Ситуацијата со ковид-19 моментално е стабилна и е намален бројот на хоспитализираните пациенти. Моментално се 35, а денеска се затвора ковид одделот во интерното одделение.

Прочитајте и...  Бурна ноќ за полицијата и инспекторите: Испразнета салата „Јане Сандански“ - 150 навивачи од трибините испратени дома

– Пред еден месец го затворивме ковид-одделот на гинеколошкото, денеска на интерното одделение. Неколкуте пациенти веќе се транспортираат во другите оддели. Активни се инфективното, а до крајот на месецов, ако остане стабилна ситуацијата, ќе се затворат ковид-одделите на очното и на одделението за уво, нос и грло, вели Богојески.

Персоналот со обврските ротира во одделенијата. Ако стигнат согласности, прилепската болница ќе вработи 12 лекари и 10 медицински сестри кои досега имале договори за одредено време.

Поврзани вести

Бесими: Постигнавме пониска каматна стапка за еврообврзбицата од многу европски земји со повисок кредитен рејтинг

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Сава Јањиќ: Љубовта на Атанасије кон Косово беше неизмерна

Слободен печат

Нова студија може да ја покаже ефикасноста на „АстраЗенека“ против бразилската мутација

Слободен печат

Остави Коментар