18 C
Скопје

Во Прилеп одбележани 100 години од смртта на Марко Цепенков

Почит му оддадоа делегации на Центарот и од локалната самоуправа предводени од диоректорот на институцијата Рубинчо Белчески и од прилепскиот градоначалник Илија Јованоски.

Со почит и свежо цвеќе пред неговиот споменик, прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков” ја одбележа 100-годишнината од смртта на својот патрон и на најголемиот и истакнат собирач на македонски народни умотворби- Марко Цепенков.

Почит му оддадоа делегации на Центарот и од локалната самоуправа предводени од диоректорот на институцијата Рубинчо Белчески и од прилепскиот градоначалник Илија Јованоски.

Центарот за култура 41 година го носи името на истакнатиот собирач на македонски народни умотворби, кои имаат непроценливо значење за македонската фолклористика, за етнографијата, лингвистиката, за националната историја, за правото и за моралот на Македонците.

Во вкупниот број публикувани и непубликувани негови дела може да се набројат повеќе од 5500 пословици и поговорки, 800 приказни, 150 песни, 100 гатанки, 400 верувања и клетви, 300 благослови, 350 баења, 2900 соништа и нивни толкувања, 70 детски игри, јазичен и етнолошки материјал како речник, тајни јазици, описи на занаетиобичаиобреди, реквизити од домашниот материјален живот и народната аргономија.

Низ годините прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински” прикажал повеќе претстави во кои се преплетувал ликот на Марко Цепенков. Целосни претстави посветени на големиот прилепски и македонски творец се: „Натемаго” од 2006 година  и „Сонот на Цепенков” , претстава од 2013 година.

Прочитајте и...  НАУЧНИЦИТЕ ФАСЦИНИРАНИ: Морско животно помина когнитивен тест... дизајниран за деца!

Поради пандемијата изостанаа повеќето манифестации кои ги планираше приелпскито Центар за култура кој го носи името на големиот народен творец Марко Цепенков. 

Поврзани вести

За француското месечно списание ГЕО, Македонија е „непозната земја на Балканот“

Слободен печат

ВИДЕО: Најкрвавиот ден во Мјанмар до сега: Убиени 33 демонстранти, пламени јазици се шират по улиците

И.И.

Се попишуваат иселениците и бездомниците, се бараат уште попишувачи

Весна Тодоровска

Истражување во Турција: Вакцината на „Синовак“ ефикасна 83,5 отсто

Слободен печат

Во Грција до 16 март воведено поголемо ограничување на движењата

Слободен печат

Притвор од 30 дена за жител на Брвеница кај кого беа пронајдени неколку кеси марихуана

Слободен печат

Остави Коментар