ВО ПРЕСРЕТ НА СЕЗОНАТА НА НАСТИНКИ: Производи кои го отежнуваат закрепнувањето

За помалку од еден месец доаѓаат есента и променливото време, а со тоа започнува и сезоната на паднат имунитет и почести настинки.

Но, дали знаете дека со одредени производи, од кои некои ги земате за да ги олесните симптомите, всушност си правите лоша услуга.

Еве за што се работи:

1. Шеќер – при настинка сосема е непотребно да се консумираат шеќери, што значи дека треба да го избегнувате кога пиете чај, а индустриските сокови не треба да ви паѓаат ни на крај памет.

2. Киселини – цитрусите се богати со витамини кои би помогнале во закрепнувањето, но содржат и киселини кои би го уништиле целото тоа дејство. Користете ги во комбинација со други овошја за да направите свежо цеден сок или смути, за овие киселини да се разредат.

Прочитајте и...  Виц на денот - Притисок

3. Кофеин – бидејќи кофеинот е диуретик, може да предизвика дополнително губење течности во веќе исцрпениот организам. Избегнувајте кафе и зелен и црн чај.

4. Заситени масти – тие се тешки за варење и метаболитичките процеси. При преладеност, потребно ви е метаболизмот да работи со целиот капацитет.

Прочитај повеќе

Тамара Тодевска славеше роденден: Погледнете колку години наполни! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Те сакам и го сакам животот кој заедно го живееме“ – Ренди Гербер и Синди Крафорд прославија 22-годишнина од бракот (ФОТО)

Слободен печат

Цеца против Карлеуша на суд: Јас дојдов, таа не, да не се развлекува веќе ова! (ФОТО)

Васко Спасоски

Лепа Брена: Фотографија која ми буди чувства, татко ми Абид – мојата најголема поддршка (ФОТО)

Слободен печат

На Џамбазов му се погоди: Додека тој пее, неговата девојка Илина бруси со брусалица облечена во секси чорапи (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Џенифер Анистон го прогонува и шпионира поранешниот сопруг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Таа е еден од најпознатите супермодели, а тој еден од најуспешните бизнисмени: Синди Крафорд прослави 22 години од бракот со својот сакан! (ФОТО)

Слободен Печат

Стефанија Гаштарска е првата Македонка што се вработи во „Баљшој“

Слободен печат

Клои Кардашијан ја продава вилата за 19 милиони долари, не можете да замислите што сè поседува! (ФОТО)

Васко Спасоски

Наследничките на Берни Еклстон со луксузна јахта на одмор во Дубровник, а поранешниот директор на Ф1 чека дете во 90-та година! (ФОТО)

Слободен Печат

Стана мајка на 45 години и целосно се посвети на семејството и здравиот начин на живот: Ева Лонгорија ја одржува витката линија дури и во карантин! (ФОТО)

Слободен Печат

Зошто главоболките честопати се придружени со гадење и со проблеми со стомакот?

Слободен печат