5 C
Скопје

Во пресрет на „Австралија Опен”, Мелбурн 17-ти ден без случаи на ковид-19

Австралиската сојузна држава Викторија веќе 17 дена е без нови локални случаи на коронавирусот, а властите прават напори ваквата ситуација да не го расипе одржувањето на тенискиот турнир „Австралија опен” следниот месец затоа што меѓу спортистите кои допатувале има позитивни на коронавирусот.

Дури 72 играчи кои ќе учествуваат на турнирот од 8 до 21 февруари беа затворени во хотелски соби две недели по пристигнувањето и не можеа да тренираат, откако патници на три чартер летови, со кои тенисерите дошле во Австралија, биле позитивни на коронавирусот.

Шпанската тенисерка Паула Бадоса е првата спортистка која вчера потврди позитивен тест за Ковид-19, додека беше во карантин во Мелбурн. Постојат и неколку други случаи поврзани со турнирот.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Мрдна ли судството од „мртва точка“, разговор со новинарот Лука Андреев

Три нови случаи се регистрирани денеска на меѓународни пристигнувања во хотелски карантин во Викторија, соопшти државниот оддел за здравство, но сè уште не е познато дали новите случаи се поврзани со „Австралија опен”.

Австралија помина подобро од повеќето развиени земји за време на пандемијата поради брзото затворање на границите, заклучувањата, строгиот хотелски карантин за патниците и широко распространетото тестирање, а денеска е шести ден по ред како во земјата нема локални инфекции со Ковид 19.

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар