Во преработувачката индустрија економската состојба е понеповолна во јули- Слободен печат

Во преработувачката индустрија економската состојба е понеповолна во јули

Според оценката на раководителите на фирмите, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во јули во однос на јуни годинава е намален за 0,1 процентен поен и изнесува 21,2, а во однос на јули лани е зголемен за 1,3 процентни поени.

Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во јули споредено со јуни годинава е понеповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се понеповолни во однос на претходниот месец, а залихите на готовите производи се намалени во однос на јуни годинава.

Оценката за економската состојба на фирмите во јули во однос на јуни годинава е понеповолна, а поповолна во однос на јули лани. Се очекува бројот на вработените да се намали.

Прочитајте и...  МЕЃУ ЅВЕЗДИТЕ: Екипата на „Медена земја“ во друштво на Леонардо ди Каприо, Бред Пит, Ал Пачино и Роберт де Ниро (ФОТО)

Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во јули 2019 година изнесува 69,5  проценти од нормалното искористување. Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производството имаат: недостигот на квалификувана работна сила со 26,3 проценти, недоволната странска побарувачка со 17,9  проценти, недоволната домашна побарувачка со 13,9 проценти и неизвесното економско опкружување со 11,1  процент.

Прочитај повеќе

Османи: Европските интеграции нудат можност за долгорочен и стабилен развој

Слободен печат

Лила Филиповска утре ќе сведочи во „Рекет“

МИСТЕРИЈА ЗА ПАДОТ НА АВГАНИСТАНСКИОТ АВИОН: Талибанците се фалат дека го урнале, од Пентагон НЕМА КОМЕНТАР

Слободен печат

Општина Ѓорче Петров донесе одлука: Децата и наставниците на час, без мобилен

ВНИМАТЕЛНО: Одрони и влажен коловоз на патот Маврови Анови-Дебар

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,1 степени повторно ја стресе Турција

Слободен печат

Остави Коментар

12 − three =

Прочитај повеќе

Гинекологот што го најде Министерството за здравство, си замина од Шуто Оризари

Судење за „Ласкарци”: Возачот не зборел на мобилен, нешто друго му го одвлекло вниманието

МИА Агенција

Сервер: Трамп со успех на Косово сака да го сврти вниманието од импичментот

Слободен печат

Лоренцо: Протоколот за членство во НАТО тешко дека ќе е ратификуван пред 12 ноември, но не и невозможно

Слободен печат

Чулев: Се работи на идентификување на администраторите и модераторите на „Јавна соба“

Слободен печат

„Јавете ѝ се, цената е 3.500 денари“: И телефонски броеви на 75-годишни жени злоупотребени во „Јавна соба“

Мирослава Бурнс